Sedmaši u projektu "Vrtim zdravi film"

Učenici sedmog razreda naše škole tijekom I. polugodišta ove školske godine sudjelovali su u projektu "Vrtim zdravi film"  koji organizira, partnerski surađuje i podupire Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo zdravlja, te Nestle Adriatic grupa. Ove školske godine u ovaj nacionalni projekt uključeno je 105 osnovnih škola u Republici Hrvatskoj . Tema projekta je važnost pravilne prehrane i redovite tjelovježbe kod djece ove dobi.

Vrtim Zdravi Film je projekt kojemu je cilj  educirati učenike sedmih razreda o važnosti pravilne prehrane i važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću. Na taj način naše poruke dopiru do učenika u fazi u kojoj formiraju svoje stavove i ponašanja te im pomažemo da usvoje zdrave navike koje će biti važne za njihov  život i u kasnijoj dobi. Edukativni materijali kreirani su od strane stručnjaka nutricionizma te su usklađeni su s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Projekt provodi Hrvatski školski sportski savez.  U našoj školi projekt je uz pomoć razrednice 7. razreda, provela nastavnica TZK, koja je tijekom ovog polugodišta učenike provela kroz 4 zanimljive i edukativne radionice na ovu temu. U okviru radionica učenici su ispunili početni anketni listić, gledali kratke filmove o vanzemaljcu koji je sletio na naš planet kako bi proučio kako ljudi žive i što jedu, slušali prezentacije, naučili i izradili piramidu zdrave prehrane, kroz društvenu igru „bili u kupovini“ i izradili dnevni jelovnik, naučili koje su to nezdrave namirnice , koji su to poremećaji u prehrani, kako preventivno djelovati na pretilost tijekom puberteta, te na koncu ispunili i evaluacijski upitnik u kojemu su pokazali koliko su tijekom projekta naučili.

Važno je naglasiti kako su roditelji  ti koji donose odluke o kupovini, brinu o prehrani , kao i o doručku učenika, obiteljsko okruženje najviše utječe na navike i ponašanje učenika.  Naša škola svojim primjerom i jelovnikom u školskoj kuhinji također sudjeluje u projektu na način da pruža logističku podršku i potiče učenike na redovite i zdrave obroke .

Primarni cilj projekta je poučiti učenike o zdravim prehrambenim navikama,  poticati ih  na povećanje kretanja , potaknuti  okolinu  da bude spremna na prihvaćati  i podržati, te po potrebi promijeniti  prehrambene  navike naše djece kako bi rasla zdrava i sretna.

objavio: Višnja Šlibar   datum: 11. 1. 2017.

« Ožujak 2024 »