Blagdan svete Katarine u Divuši

U petak, 25. studenog 2016., učenici Osnovne škole Dvor koji pohađaju izborni predmet Katoličkog vjeronauka sudjelovali su na misi povodom proslave blagdana svete Katarine Aleksandrijske, uz pratnju ravnateljice škole Marice Tubić, učitelja glazbene kulture Zvonimira Baljka te vjeroučitelja Antonija Boškića.

Sveta Katarina (grč. Aikaterina – ona koja je čista). Njezino je čašćenje vrlo rašireno i na Istoku i na Zapadu već u 8. stoljeću. Na žalost, o njezinu životu i mučeništvu nemamo povijesnih podataka nego samo kasnijih legendarnih izvještaja, kao i „Passio sanctae Catharinae martyris"  iz  6.   ili   7.  stoljeća. Prema tom izvještaju, Katarina je bila kršćanka plemićkog roda. Kad je car Maksimin naredio kako se svi stanovnici Aleksandrije moraju doći u hram i žrtvo­vati idolima. Katarina je sa svojim služavkama također došla u hram i po­zvala kršćane neka se ne žrtvuju idolima i neka se suprotstave carevoj naredbi, a samom je caru prigovorila: „Zašto mučiš ljude čašćenjem idola?  Spoznaj pravoga Boga, stvoritelja svemira, i njegova jedinoga Sina Isusa Krista, koji je svojim križem ljude oslobodio pakla!" Car je naredio neka je nakon žrtvovanja dovedu k njemu u palaču. Tu je car sve moguće pokušao kako bi pridobio njezinu naklonost. Dozvao je filozofe i govornike neka je pridobiju za poganstvo, a sam joj je obećao veliku nagradu i ponudio ženidbu. Katarina je, međutim, svojom mudrošću, odvažnošću i rječitošću svemu odoljela te ostala postojana u vjeri. Tada ju je car dao zatvoriti i mučiti; a kad Katarina nije popustila ni u tim kušnjama, naredio je neka je rasijeku kotačem s bodežima. No, kotač se raspao. Tada su je odveli izvan grada i odrubili joj glavu, a anđeli joj tijelo odnijeli na Sinaj i ondje ga sahranili.

Prema tom izvještaju, kasnije je na Sinaju sagrađen samostan svete Kata­rine, koji postoji još i danas, brojne su crkve podignute u njezinu čast, a kršćanski je filozofi izabraše za svoju zaštitnicu. Svetu Katarinu prikazuju kao plemkinju, okruženu ružama, s palmom u ruci i s kotačem s bo­dežima, ili njezine zaruke s Kristom. Iza svega toga stoji jedna kršćanska mučenica, po imenu Katarina, koja je na svoje suvremenike osta­vila silan dojam. Njezin je lik simbol čistoće, mudrosti, duševne i tjelesne ljepote, mladosti, koju je oplemenila i uzdigla Kristova milost.

Priloženi dokumenti:
20161125_105749.jpg (566.89 KB)

objavio: ANTONIJO BOŠKIĆ   datum: 28. 11. 2016.